Biblioteka e librave të harruar
Kulturë

Biblioteka e librave të harruar

18.Apr.2019 17:42
0
 

Kur nazistët dogjën libra, sepse qenë “jo-gjermanë”, një njeri zgjodhi t’i ruante ato për brezat e ardhshëm.

“Kjo literaturë përfshin më së shumti libra të publikuar para vitit 1933,
të cilët u bënë “halë në sy” për nazistët, për arsye të ndryshme”, shprehet Gerhard Stumpf, bibliotekar në Universitetin e Augsburgut.

“Shumë prej tyre ishin autorë hebrenj, të tjerët socialistë ose komunistë, si dhe autorë që ishin kundër luftës dhe patën provuar dhimbjen e Luftës së Parë Botërore”.
Që nga viti 1976 deri sa vdiq më 2013, Georg P Salzmann mblodhi rreth 12,000 libra që ishin ndaluar dhe djegur nga nazistët, pasi ishin “jo-gjermanë”.

 Babai i tij vrau veten më 1945, kur Georg ishte një adoleshent. Ajo që u bë libraria e Librave të Djegur iu shit Universitetit të Augsburgut më 2009 dhe tashmë është e hapur për publikun.
Samsungu i palosshëm, “fiasko” që në ditët e para
“Nëntor i ftohtë” pas çmimit në Gjermani, niset për në Austri
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration