Bërnabiq: Nuk besoj në Shtetet e Bashkuara ose në BE-në, besoj vetëm tek ne
Rajoni dhe Politika

Bërnabiq: Nuk besoj në Shtetet e Bashkuara ose në BE-në, besoj vetëm tek ne

29.Jun.2020 09:15
0

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq vlerësoi se qëndrimi i Serbisë, kur bëhet fjalë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, është aq komplekse saqë, siç thotë ajo, ajo nuk llogarit në mbështetjen e SHBA-së ose BE-së, por mbështetet në arsyen tonë, inteligjencën dhe aftësitë e mëdha energjetike dhe politike të Aleksandar Vuçiq.

Duke folur në Tv Pink, Bërnabiq, tha se nuk ishte rastësi që sipas saj propozim aktakuza ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi u vu në qendër të vëmendjes tani.

“Nuk mendoj se koha është e rastësishme në asnjë rast. Në njëfarë mënyre vjen shumë shpejt pasi Thaçi tha që Lajçak është dikush me të cilin nuk do të flasë. Por kjo tregon hipokrizinë e bashkësisë ndërkombëtare”, tha Brnabiq, transmeton Klan Kosova.

Ajo shtoi se “Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli ishin njerëz të rrezikshëm për të cilët Serbia ka aktakuzë”.

Kryeministrja serbe theksoi se i dërguari special i presidentit amerikan, Richard Grenell, ka energji të jashtëzakonshme dhe se ai nuk heq dorë kaq lehtë.

“Ajo që do të ndodhë më pas varet nga fuqitë e mëdha, shumë më të forta se ne. Ne po mundohemi të gjejmë një mënyrë paqësore, një rrugë të menduar mirë, të ruajmë paqen dhe stabilitetin dhe t’i ruajmë serbët në Kosovë. A është e lehtë? Më duket se nuk ka qenë kurrë më vështirë ”, tha Brnabiq.

Lugina me 3 deputet në parlamentin e Serbisë, konfirmohen në rivotim më 1 korrik
Rivotimi për zgjedhjet parlamentare në Bujanoc më 1 korrik, 6155 vota shqiptare të mundshme?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration