Bëhet publike kartolina që shkrimtari arbëresh i dërgoi Dritëro Agollit para 35 vjetëve
Kulturë

Bëhet publike kartolina që shkrimtari arbëresh i dërgoi Dritëro Agollit para 35 vjetëve

08.Jan.2019 15:22
0

Një kartolinë e shkrimtarit me origjinë arbëreshe , Carmine Abate, dërguar Dritëro Agollit më 1985-sën bëhet publike pas gati 35 vitesh. Autor i “Të jetosh pa kufinj dhe histori të tjera”, “ Shtegtimi i unazës” , “Mes dy detesh”, apo e vlerësuara me çmime “ Kodra e erës”, Abate kishte pasur mundësi ta vizitonte Shqipërinë gjatë komunizmit.

E dërguar në vitin 1985, në kohën e një Shqipërie të mbyllur , Shqiperi të cilën pati fatin ta vizitonte edhe i riu i talentuar arbëresh. “Ju kujtoj me respekt dhe ju uroj përzemërsisht Vitin e Ri 1985! Sjelltë për ju sa më shumë gëzim e lumturi. Suksese në punë e në jetë. Të fala. Carmine Abate”, shkruhet në kartolinë.

Mogherini në krah të serbëve, reagon Kosova: Taksa hiqet vetëm kur të plotësojnë kushtet
"Asnjë zë tjetër", libri më i ri poetit Bashota
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration