Avioni special i ministrit rus të mbrojtjes u monitorua nga dronët amerikanë në Kosovë?
Rajoni dhe Politika

Avioni special i ministrit rus të mbrojtjes u monitorua nga dronët amerikanë në Kosovë?

23.Feb.2020 07:38
0

Një aeroplan i panjohur raportohet se i është afruar avionit të Ministrit të Mbrojtjes rus, Sergei afërs hapësirës ajrore të Republikës së Kosovës.

Autoritetet serbe u alarmuan dhe morën njoftimin për shoqërimin e avionëve të zyrtarit nga Moska zyrtare, me 20 shkurt.

Portali rus “Izvestia” shkruan se dy luftarake të Forcave Ajrore Serbe “MiG-29” u pozicionuan për ta mbrojtur ministrin.

Ndërsa, droni amerikan “MQ-9 Reaper” mësohet se i ishte afruar këtij aeroplani rus, transmeton Indeksonline

Raportohet se avioni qëndroi mbi ajrin e kufirit Serbi-Kosovë, 150 km larg pikës kufitare.

Vlen të theksohet se Shtetet e Bashkuara po përdorin në mënyrë aktive avionë të ngjashëm për mbikëqyrjen dhe aktivitetet e inteligjencës në Ukrainë dhe rajonin e Detit Baltik.

“Izvestia” thekson se avioni i Ministrit të Mbrojtjes është i pajisur me lidhje komunikimi që mund të përdoren për të transmetuar urdhra te forcat e armatosura ose forcat bërthamore strategjike kur është e nevojshme.

Një gazetë tjetër, duke iu referuar Shërbimit të Inteligjencës serbe, shkruan se kur aeroplani që transportonte Ministrin e Mbrojtjes Ruse në hapësirën ajrore serbe dhe kosovare, sistemi i radarit tokësor të Ushtrisë zbuloi një UAV mbi Kosovën.

Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration