Artistët shqiptarë rizbulojnë të përbashkëtat në Graz
Kulturë

Artistët shqiptarë rizbulojnë të përbashkëtat në Graz

15.Oct.2018 10:37
0

Prishtinë, 15 tetor – “Të rizbulojmë të përbashkëtat” është titulli i ekspozitës që do t’i bëjë bashkë veprat e tetë artistëve nga Shqipëria dhe Kosova, në Graz të Austrisë. Që nga e premtja e kësaj jave, kur do të hapet ekspozita, për tri javë veprat e Albana Ejupit, Haxhi Fejzullahit, Destan Gashit, Resul Isufit, Admir Përvathit, Edi Ramës, Adriana Sedajt e Naim Spahiut do të jenë në dispozicion të audiencës austriake. Ekspozita do të hapet në Pallatin Lanhaus të ndërtuar më 1527, e që është një prej objekteve simbol sa i përket renesancës në qytetin e Grazit.

Ekspozita që synon të gjejë të përbashkëtat e vendeve shqiptare organizohet në kuadër të “Vitit kulturor Shqipëri-Austri”, me rastin e 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës dhe 550-vjetorit të vdekjes së heroit kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeut.

Sipas organizatorëve qëllimi është që potenciali i artistëve shqiptarë të dalë sa më shumë në pah në vendet evropiane. Ekspozita, që organizohet nga Shoqëria Shqiptare në Graz, nuk do të përfundojë vetëm me shpalosjen e punimeve

Mjalti është shumë i mirë, po këto 8 përdorime të tij janë të pabesueshme!
Ka ndërruar jetë sekretari i përgjithshëm i FIBA-s, Patrick Baumann
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration