Amerikani ligjëron në xhaminë e Prishtinës (video)
Rajoni dhe Politika

Amerikani ligjëron në xhaminë e Prishtinës (video)

04.Jan.2020 08:44
0

Zyrtari për të drejtat e njeriut dhe liritë fetare nga Ambasada Amerikane, John Bush, ka qenë sot në xhaminë “Bedri Kamberi” në Prishtinë.

Ky ka zgjedhur që të takohet me besimtarët myslimanë të premten, para namazit të xhumasë.

Respektin për rregullat e objektit fetar, ky e tregon që në fillim. Në fakt, ky virtyt është tema kryesore e fjalimit të tij para xhematit, të cilit iu drejtua në shqip.

Sipas zyrtarit amerikan, toleranca ndërfetare ka ndikuar edhe në zhvillimin e shtetit të tij, që e quan mjaft religjioz.

 

 

Integrim apo asimilim? Çfarë do të thotë të integrohesh në Gjermani?
Në sfond të Mini-Shengenit, qumështi serb “përmbyt” Shqipërinë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration