Ambasadori francez në Beograd: Nuk kemi vija të kuqe për bisedimet Kosovë-Serbi
Rajoni dhe Politika

Ambasadori francez në Beograd: Nuk kemi vija të kuqe për bisedimet Kosovë-Serbi

07.Nov.2018 08:09
0

Ambasadori i Francës në Beograd, Frederik Mondolini, ka thënë se vendi i tij nuk ka asnjë vijë të kuqe për marrëveshjen e mundshme nga bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas tij, Kosova dhe Serbia duhet të gjejnë një zgjidhje të përbashkët e cila do të kontribuojë në stabilitetin e rajonit dhe do të jetë e pranueshme për te dy palët.

Mondolini ka thënë se takimi i paralajmëruar mes presidentit Hashim Thaçi e Aleksandër Vuçiqit më 11 nëntor në Paris, është një mundësi e parë për të ecur përpara drejt zgjidhjes finale të dialogut.

“Për ne nuk ka vija të kuqe. Nuk do të ketë kufizime nga ana jonë për marrëveshjen e mundshme të dy vendeve”, citohet të ketë thënë ai.

Tutje, ai ka thënë se një zgjidhje finale mes dy vendeve është e nevojshme dhe se Franca nuk do t’u jap leksione se si të arrijnë një gjë të tillë.

“Sa më shpejt që arrihet ajo marrëveshje, aq më mirë. Edhe neve na u dashtë shumë kohë për t’u pajtuar me gjermanët”, deklaroi ai.

Kështu, Franca nuk e kundërshton as idenë e shkëmbimit të territoreve si zgjidhje finale e marrëveshjes mes Kosovës e Serbisë./Periskopi

Arrestohet në Shkodër 42-vjeçarja serbe që kërkohej nga INTERPOL-i
SHBA: Demokratët shpallin fitoren në Dhomën e Përfaqësuesve
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration