Albin Kurti flet për herë të parë pas rrëzimit të tij
Rajoni dhe Politika

Albin Kurti flet për herë të parë pas rrëzimit të tij

26.Mar.2020 13:05
0

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka folur për herë të parë sotme pas seancës së djeshme ku u votua mocioni për rrëzimin e qeverisë së udhëhequr nga ai, raporton "Zeri.info".

Kurti me këtë rast tha se ky rrëzim i tij ishte një rënie e domosdoshme për ngritjen e nevojshme. Sipas tij, pa rënë qeveria si përbërje nuk bëhet dot qeverisja si përmbajtje. "Ishte kjo një rënie e domosdoshme për ngritjen e nevojshme. Pa rënë qeveria si përbërje nuk bëhet dot qeverisja si përmbajtje. Jo se e kemi ditur, gjithsesi e morëm vesh", tha Kurti përmes një postimi në "Facebook".

Kryeministri në detyrë tha se qëllimi i mosbesimit nuk ishte rrëzimi i qeverisë sa dobësimi i qeverisjes.

Për më shumë lexoni postimin e plotë të Kurtit:

Ishte kjo një rënie e domosdoshme për ngritjen e nevojshme. Pa rënë qeveria si përbërje nuk bëhet dot qeverisja si përmbajtje. Jo se e kemi ditur, gjithsesi e morëm vesh. 

Mbledhja e djeshme e kuvendit do të ishte mirë të mbahej mend gjatë. Mirëpo, nuk do të ndodhë kështu, sepse ne do të fitojmë. Pra, e ardhmja është e jona, ndërkohë që do ta humbim një tragjedi.

Ky kuvend nuk e beson këtë qeveri sepse i nënshtrohet qeverisë si të tillë. Qeveria jonë nuk e beson këtë kuvend sepse e dashuron kuvendin si të tillë.

Saktë e kishte thënë mbrëmë Prof. Enver Hasani: mosbesimi ishte koniuktural. Kur përfaqësimi demokratik bie në koniukturë politike, tjetërsimi bëhet normë.

Qëllimi i mosbesimit nuk ishte rrëzimi i qeverisë sa dobësimi i qeverisjes. Ndërkaq kuptimi i mosbesimit ishte porosia ambasadorit Grenell: në Kosovë janë mbi 80 deputetë të gatshëm të rrezikojnë edhe jetët e qytetarëve vetëm që të kalojë shkëmbimi presidencial.

Do të vazhdojmë si qeveri në detyrë. Jemi qeveri me detyra dhe jo qeveri e detyruar.

Para së gjithash, duhet ta luftojmë bashkë pandeminë Covid-19. Mbi të gjitha, le t’i rrimë popullit afër se Kosova është shtëpia jonë.

Mark Lajçaj, shqiptari në Austri i infektuar me Covid 19 tregon se nuk kishte simptoma
Komuna e Bujanocit ndan 500 mijë dinarë për familjet në nevojë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration