Alaramohen në Serbi: Vuçiq po e përgatit njohjen e Kosovës, duhet ta rrëzojmë
Rajoni dhe Politika

Alaramohen në Serbi: Vuçiq po e përgatit njohjen e Kosovës, duhet ta rrëzojmë

20.Jul.2019 20:16
0

Presidenti i partisë “Serbia e Re”, Velimir Ilic, ka thënë se në Serbi duhet të organizohen zgjedhje të jashtëzakonshme presidenciale, pasi sipas tij, Aleksander Vuçiqi është duke u përgatitur për ta njohur pavarësinë e Republikës së Kosovës.

Ilic ka thënë se Vucici nuk është duke vepruar si president i Serbisë dhe se nuk do ta mbrojë kushtetutën e shtetit.

“Presidenti i Serbisë është duke u përpjekur që të na bind se gjëja më e rëndësishme është paqja dhe stabiliteti në rajon, por ai është na panik, dhe konfuz”, ka thënë Ilic teksa ka komentuar paraqitjen e Aleksander Vuçiqit për dorëheqjen e Ramush Haradinajt.

Ai thotë se sipas deklaratave të Vuçiqit kanë kuptuar se nuk është duke u planifikuar ndonjë zgjdihje për Kosovën që do të kënaqtë Serbinë dhe që do të plotësonte interesin nacional.

“Ne gjithashtu jemi në dijeni se presidenti i Serbisë është duke u përgatitur për të njohur pavarësinë e shtetit të Kosovës, sepse kështu duan fuqitë e mëdha dhe Bashkimi Evropian”, ka shtuar ai, shkruan novimagazin.rs, transmeton Gazeta Express.

Scott e Kosnett e lidhin shkuarjen në Hënë me mundësinë e arritjes së marrëveshjes Kosovë - Serbi
Bakiji: Denoncimi i qeverisjes lokale të Bujanocit, nuk tremb rininë shqiptare
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration