A po negociojnë Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq? (video)
Rajoni dhe Politika

A po negociojnë Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq? (video)

22.Jan.2020 09:09
0

Te Federica Mogherini nuk u takuan që nga 11 tetori  i vitit 2018. Por, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq patën edhe përballje tjera.

E po del se para dhe pas syve të publikut, presidentët e Kosovës dhe Serbisë arritën ta vazhdojnë dialogun, vecse në këtë rast të ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kjo të paktën për arritjen e marrëveshjes për rivendosjen e linjës ajrore Prishtinë – Beograd, e cila u finalizua të hënën në zyrën e ambasadorit amerikan në Berlin, Richard Grennell.

Por, analistët kosovarë mendojnë se pati dialog edhe përkundër taksës ndaj produkteve serbe.

Kronikë e zgjeruar nga Arbëresha Shpati.

 

Rexhepi: PVD garanton legjitimimin e përfaqësimit të shqiptarëve në qeverisjen komunale në Bujanoc
SHBA e cilëson historike, kurse BE-ja "e befasuar" me marrëveshjen
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration