A e dini se si ishte emri i Kosovës në vitin 1405?
Rajoni dhe Politika

A e dini se si ishte emri i Kosovës në vitin 1405?

12.Jul.2019 13:50
0

Historiani i njohur Jahja Drançolli, i është kthyer arkivave të Raguzës, Dubrovnikut të sotëm për të gjetur se si është quajtur Kosova në mesjetë.

“Postim me motiv: Duke nxjerrë Kosovën nga dokumente të vitit 1405!

Kosovën e sotme gjatë shekujve e kemi ndeshur me emra të ndryshëm.

Për herë të parë me emrin e sotëm do ta ndeshim në dokumente raguzane të vitit 1405:

“Boschi di Chosoua”!”, ka shkruar Drançolli me foto nga Arkivi Shtetëror i Dubrovnikut, ku ka qenë vitin e kaluar, me kolegun e tij Ruzhdi Panxha.  

Image
 
 
Arrestohet në Tiranë një rus për terrorizëm
Homosapiens erdhi në Evropë 150.000 vjet më herët se që mendohej
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration