A e dini çfarë e shpejton zhvillimin e trurit te fëmijët?
Trupi dhe shëndeti

A e dini çfarë e shpejton zhvillimin e trurit te fëmijët?

04.Jan.2019 14:31
0

Muzika është një ndër terapitë më të thjeshta për t’u realizuar dhe ndër më të mirat për rolin që ka në shëndetin e njerëzve.

Për shkak të vlerës që ka ajo në shoqëri e gjithashtu lehtësisë që ka për t’u transmetuar, ka ndoshta potencialin më të madh mes terapive alternative për të arritur në thellësitë e njerëzve.

 Pra, muzika ka rëndësi dhe shëron.

Sipas një studimi pesëvjeçar nga neuroshkencëtarët amerikanë, thuhet se muzika ka aftësinë ta shpejtojë zhvillimin e trurit te fëmijët e rinj, e posaçërisht në zonat e trurit që janë përgjegjëse për përpunimin e zërit, zhvillimin e gjuhës, perceptimin e fjalimit dhe aftësitë e leximit.

Përmes studimeve të shumta e dimë se dëgjimi dhe luajtja e muzikës është trajtim i mirë për shumë sëmundje mendore. Në fakt, mbi 400 letra shkencore të publikuara kanë dëshmuar thënien e kamotshme se “muzika është mjekësi”.

Veç kësaj, terapia me muzikë ka demonstruar efikasitetin për zvogëlimin e depresionit, ankthit dhe dhimbjes kronike.

Komuna e Bujanoci shpal konkurs për ndihma të studentëve
Pija natyrale që ndihmon të luftoni sëmundjet e zemrës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration