81 raste të reja me COVID-19 në Serbi
Rajoni dhe Politika

81 raste të reja me COVID-19 në Serbi

26.Mar.2020 08:30
0

Serbia ka shënuar edhe një viktimë dhe 81 raste të reja me Covid-19. Numri i viktimave që shkoi në katër persona dhe i atyre të infektuarve në 384 është alarmues për autoritetet pasi çdo ditë mesatarja e të infektuarve rritet.

Ka ende persona që janë në gjendje më të rëndë, kurse i infektuari më i ri është një foshnje disa javësh. Kjo ka bërë që presidenti Aleksandar Vuçiç të lusë të gjithë për përgjegjësi, e sidomos ata më të moshuarit të bëjnë kujdes.

“Nëse, të dashur pensionist, dëgjoni këshillat e njerëzve të tjerë për të dalë pasi në të kundërt të gjitha varrezat e Beogradit do të jenë të vogla të na pranojnë të gjithë ne nëse dëgjoni këshillat e gabuara”.

Rreziku duket i madh për shkak të numrit të të kthyerve në atdhe. Të sapokthyerit dërgohen direkt në karantinë. Në mesin e të infektuarve kanë qenë një numër mjekësh dhe dhjetëra prej tyre janë në izolim.

Institucionet janë duke u munduar që të mbajë gjurmët e shtrirjes së virusit nën kontroll, por duke u përgatitur gjithnjë e më shumë për mundësinë e mijëra pacientëve. Rreziku ende mund të vijë.

“Në këtë moment numri i të infektuarve ende paraqet një intensitet të kontakteve të afërta të pacientëve që më parë kanë qenë të infektuar”.

Vetë Presidenti kishte thënë se ekziston mundësia e mbylljes së komunave qëndrore të kryeqytetit pasi gjysma e të infektuarve janë nga këtu.

Tv Klan

KE ndan 38 milionë euro për shëndetësinë në Ballkanin Perëndimor
“The New York Times”: Prapaskenat që rrëzuan Albin Kurtin
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration