​50 vjet më parë u realizua fluturimi i parë testues i Boeing 747
Shkencë dhe teknologji

​50 vjet më parë u realizua fluturimi i parë testues i Boeing 747

09.Feb.2019 09:27
0

Boeing 747 nisi prodhimin në vitet `60 dhe fluturimin e parë e ka kryer më 9 shkurt të vitit 1969, ndërsa fluturimin e parë komercial e ka kryer në janar 1970.

 Shumë shpejt ky tip evuloi dhe u krijuan lloje të reja si 727-200B me kapacitet më të madh pasagjerësh,747-200F për transport mallrash dhe 747-200C i kombinuar për transport udhëtarësh dhe mallrash në distanca të gjata.

Në total kanë ndodhur rreth 50 aksidente ajrore me Boeing 747, të cilat kanë shkaktuar vdekjen e të paktën 3707 njerëzve.                 

Ndër aksidentet më të mëdha ajrore të Boeing 747  është edhe ai i aktit terrorist të 11 shtatorit 2001. Konfigurimi “Boeing 747” peshon 397 mijë kilogramë dhe është 70 metra i gjatë. Gjatësia e krahëve shkon deri në 64 metra. Normalisht mban deri në 400 pasagjerë.  

Besa Llugiqi me rol kryesor debuton në skenën polake
Telefoni që nuk mund të hakohet ose përgjohet
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration