47 shtete federale amerikane kundër Facebook
Shkencë dhe teknologji

47 shtete federale amerikane kundër Facebook

08.Nov.2019 08:30
0

Kalifornia është duke hetuar zbulimin e informacionit të përdoruesve të Facebook për Cambridge Analytica dhe partnerët e tjerë.

Kjo u zbulua nga autoritetet e këtij shteti amerikan, duke kërkuar që gjigandi i mediave sociale t’i përgjigjet thirrjes. 

Zbulimi i këtij hetimi është lajmi i fundit i keq për Facebook, i cili tashmë po hetohet nga 47 shtete federale të SHBA-së, sipas Reuters.

Disa shtete, veçanërisht Nju Jorku dhe Nebraska, kanë ngritur shqetësime se të dhënat e konsumatorëve janë të ekspozuar ndaj vjedhjeve të të dhënave të mundshme dhe rritjes së çmimeve të reklamave. Facebook nuk i komentoi pretendimet. Telegrafi.

Nuk kanë vend as ftohja as gripi – Përse është me rëndësi të fillohet dita me pijen aloe vera?
Shfrytëzimi i artistëve indigjenë – “skllavëri bashkëkohore”
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration