Gruaja e parë mjeke në SHBA
Atraktive

Gruaja e parë mjeke në SHBA

24.Jun.2019 08:09
0

Elizabeth Blackwell më 23 qershor të vitit 1849, bëhet gruaja e parë mjeke në SHBA. 

Ajo mbështeti arsimin mjekësor për gratë dhe ndihmoi karrierën e shumë të tjerave.

Më 1857, Elizabeth krijoi ambulancat e para në Nju Jork. Ajo botoi disa libra të rëndësishme mbi çështjen e grave në mjekësi.

Elizabeth punoi në klinika në Londër e Paris për dy vjet. Gjatë punës ajo u infektua dhe humbi shikimin në njërin sy dhe u kthye në Nju Jork më1851, duke hequr dorë nga ëndrra e saj për t’u bërë një kirurge.

Serbia po ‘mbytet’ nga vërshimet
Messi mbush 32 vjet
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration