15-vjeçari bëhet milioner me “Fortnite”
Shkencë dhe teknologji

15-vjeçari bëhet milioner me “Fortnite”

28.Jul.2019 20:30
0

Një 15-vjeçar nga Britania e Madhe është bërë milioner pasi ka dalë i dyti me bashkëlojtarin e tij në finalen e Kupës së Botës në “Fortnite”.

Jaden Asshman do të ndajë 2.25 milionë dollarë me partnerin e tij holandez.

15-vjeçari, që garoi nën nofkën “Wolfiez”, ka thënë për BBC-në se është shokuar që ka arritur të fitojë kaq shumë.

Video-loja e famshme online “Fortnite” ka 250 milionë përdorues në botë dhe gara 30 milionë dollarësh është më e madhja ndonjëherë në ngjarje të e-sporteve, transmeton Koha.net.

Jaden dhe bashkëlojtari i tij Dave Jong dolën të dytit në garën me dy lojtarë. Norvegjezi Emil Bergquist Pedersen dhe austriaku David W morën vendin e parë.

Jaden ka luajtur këtë lojë për dy vjet, por për dallim nga garuesit të tjerë, ai nuk ka famë dhe nuk ka shumë ndjekës në rrjete sociale. Nëna e tij, Lisa Dallman, ka thënë se shpeshherë është nervozuar me të birin sepse ai ka marrë nota më të këqija në shkollë. Madje ka treguar se njëherë e kishte gjuajtur edhe konzolën e tij, por tani e pranon zgjedhjen e tij si e-sportist profesional.

Finalet e “Fortnitet” mbyllen sot me 100 lojtarë që garojnë në një ekran gjigant në New York. 40 milionë njerëz u përpoqën të arrijnë në këtë fazë në garën 10 javëshe. Fituesi do të marrë 3 milionë dollarë për t’u bërë kampioni i parë i botës në “Fortnite”.

 
United “dridh” botën e futbollit, arrin marrëveshje me yllin 70 milionësh
Neymar nuk do të luajë në asnjë miqësore të PSG-së, projektohet rikthimi te Barcelona
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration