12 vjet nga dorëzimi i raportit të Ahtisaarit për pavarësinë e Kosovës
Rajoni dhe Politika

12 vjet nga dorëzimi i raportit të Ahtisaarit për pavarësinë e Kosovës

26.Mar.2019 08:28
0

Më 26 mars të vitit 2007, ish-presidenti finlandez Martti Ahtisaari dërgoi raportin përfundimtar në Këshillin e Sigurimit të OKB-së për pavarësinë e Kosovës.

Sot bëhen 12 vjet që kur ish-presidenti finlandez, Martti Ahtisaari, dërgoi raportin përfundimtar në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, në të cilin thoshte se Kosova duhej të bëhet e pavarur.

Derisa SHBA-të përkrahnin planin e Ahtisaarit dhe mendonin se Kosova duhet të bëhej e pavarur, serbët vazhduan ta kundërshtojnë planin.

Rusia bëri deklarata që mund të interpretohen si kundër pavarësisë, por nuk përmendi përdorimin e vetos.

Tri ditë më vonë, më 29 mars 2007, Parlamenti Evropian miraton një rezolutë me 490 vota pro, 80 kundër dhe 87 abstenime, ku shprehej përkrahja për pavarësinë e mbikëqyrur për Kosovën.

Imami sqarim për Medresenë në Preshevë: Vehabizimi dhe indoktrinimi mollë sherri
Interneti mbush 30 vjeç, por për disa vazhdon të jetë një ëndërr
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration