107-vjeçarja që mposhti gripin spanjoll, kancerin dhe Covid-19 (video)
Rajoni dhe Politika

107-vjeçarja që mposhti gripin spanjoll, kancerin dhe Covid-19 (video)

17.Dec.2020 11:19
0

Sipas raportimit të zyrtarëve të shtëpisë së pleqve për CNN, Tillie Dybing nga Minnesota, 107-vjeç, ka fituar betejën kundër COVID-19 nga i cili ishte prekur që nga vjeshta.

Sipas 107-vjeçares, kjo nuk është pandemia e parë të cilës i ka mbijetuar. Në vitin 1913, e cila në atë kohë ishte vetëm 5-vjeç kur pandemia e gripit spanjoll në vitin 1918 preku familjen e saj në një fermë në Dakotën e Veriut.

Gjatë jetës, Tillie ka përjetuar shumë humbje, përfshirë vdekjen e motrave dhe vëllezërve në moshë të vogël si dhe të bashkëshortit në moshën 80-vjeçare, transmeton TCH, përcjell albinfo.ch.

Pavarësisht të gjithave që ajo ka përjetuar, 107-vjeçarja fitoi betejën edhe ndaj kancerit në mitër në moshën 95-vjeçe, ku simptoma e vetme e COVID-19 që i ishte shfaqur kësaj gruaje ishte lodhja.

“Asgjë në mushkëri. I thanë se nuk ka temperaturë, thjesht flinte tërë kohën”, ka thënë bija e saj Susane Burk.

Cakaj jep lajmin për projektet në Luginë të Preshevës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration